V Vrtcu Renče in Vrtcu Bukovica smo tudi letos tretji petek v novembru, 15.11.2024, obeležili Tradicionalni slovenski zajtrk pod sloganom »Tradicionalni slovenski zajtrk – Moj naj zajtrk!«

Namen Tradicionalnega slovenskega zajtrk, ki ga podpiramo tudi v našem vrtcu, je ozaveščati o pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil in o pomenu zajtrka. Namen je poudariti pomen kmetijstva in čebelarstva za predelavo hrane ter njenem vplivu na okolje.

Na dan Tradicionalnega slovenskega zajtrka se je vsako leto izvajal tudi Dan slovenske hrane. Letos smo prvič obeležili Teden slovenske hrane, ki je potekal od 11. do 17. novembra in bo odslej potekal vsak tretji teden v novembru.

Namen tedna slovenske hrane je spodbuditi večje naročanje, nakupovanje in uživanje slovenske, lokalno pridelane hrane, promovirati slovenske tradicionalne jedi ter spodbuditi zdrav prehranski način.

V Tednu slovenske hrane so v vrtcu potekale številne dejavnosti. Rdeča nit, ki je vodila skozi celoten teden, je bila zajtrk, njegov pomen in spoznavanje sestavin tradicionalnega zajtrka. Strokovne delavke vrtca so se z otroki pogovarjale o pomenu zajtrka, otroci so prisluhnili pravljicam, pekli so kruh, pripravili so  sadno solato ter likovno izdelovali. Iz nastalih izdelkov smo v vrtcu pripravili razstavo.

V dejavnosti so se vključevali tudi zunanji strokovnjaki. Obiskal nas je lokalni kmet gospod Nevo Pregelj iz Renč, Kmetija Nunči – kozjereja. S seboj je pripeljal kozo in otrokom na njihov primeren način predstavil žival, molžo in pripravo kozjega sira. S seboj je prinesel sir, ki so ga otroci lahko tudi poskusili. V tem tednu je otroke obiskal tudi čebelar, gospod Boris Birsa iz Čebelarskega društva Šempeter, ki je otrokom predstavil delo čebelarja, čebelarsko zaščitno opremo in čebelarske pripomočke. Otroke je pritegnil z izdelavo sveče iz čebeljega voska.

Teden poln izkušenj in doživetij smo zaključili z zajtrkom, ki ga je sestavljal kruh, maslo, med, jabolka in mleko.   

Gospodu Nevu Preglju in gospodu Borisu Birsa se zahvaljujemo za obisk.

Zapisala: Nina Furlan Balič

Dostopnost